HAKKIMIZDA

ESENAZ Madencilik Tic. Ltd. Şti. 2007 yılında TRABZON ili Çağlayan mevkiinde, ülkemize ait zengin pomza (ponza) yataklarının işletilerek gerek yurtiçi, gerekse yurtdışı pazarında çeşitli mesleki alanlara satılması amacı ile kurulmuştur.

Firma amacı ülkedeki pomza (ponza) madeninin, kırılıp elenmesi ve sınıflandırılıp iç ve dış piyasaya arz edilmesiydi. Bu prensibe uygun olarak 2007 yılında Van ili Erciş ilçesinde bulunan küçük ölçekte bir eleme tesisinin tüm üretimi satın alınarak bölgesel dağıtım ağı kurulması ile ticaret hayatına başladı.

Daha sonra 2009 yılına kadar Ağrı-Erzurum ve Kars illerinde bulunan pomza eleme tesisleri ile yapılan ortak çalışmalar sonucu pomza satış ağı bölgesel olmaktan çıkıp gelen talep doğrultusunda ihracatına da hız verilmiştir. Artık alanında uluslararası arenada da söz sahibi olan Esenaz Madencilik pomzanın kullanım alanlardan biri olan inşaat sektöründe, kendi tesislerini kurarak 2010 yılı itibari ile faaliyetlerini genişletip hem hammadde dağıtıcısı hem de BİMS üreticisi olarak devam ettirmiştir.