Enerji Sektörü Yapı Malzemelerinde Kolaylaştıran Çözümler
NEDEN POMZA

Ülkemizde enerji kaçaklarının en aza indirilmesi çalışmalarına hız verilmesiyle birlikte, tüm yurtta enerji nakil hatlarının yeraltına alınması çalışmaları başlamıştır.bu çalışmalarla birlikte kurumlara iş yapan müteahhit firmalarda şartnameler gereği kullanılması zorunlu olan tuğla veya eş değer malzeme arayışı içine girmektedirler.

TEDAŞ şartnamelerinde harman tuğla olarak geçen ürünün TSE standartının kaldırımlış yerine CE belgesi zorunluluğu getirilmiş olmasına rağmen hiçbir kurum ve kuruluş bu belgeleri istememekte ve piyasa yıllardır devam eden alışkanlıklarla ürün kullanmaya devam etmektedir. Yıllardır hiçbir tuğladan TSE belgesi istenmemiştir. Bu alışkanlıklardan dolayı da piyasası % 30 - % 40 fire veren kalitesiz ve yeraltında istenilen faydada sağlamayacak ürünler sarmış bulunmaktadır. Bu kalitesiz ürünlerin kullanılması hem milli servetin yok olmasına , hem yeraltında kılavuz malzemeden beklenen faydanın sağlanamamasına , hem müteahhitlerin toz toprak içinde kalmalarına sebep olmaktadır.

Bunun dışında müteahhit firmalar ürün bulmakta zorlandıkları için kendileri akternatif çözümler üretmen zorunda kalmışlar ve iptidai metodlarla beton plakalar dökere k zorunlarını gidermeye çalışmışlardır. Bu ürünlerde , üründen istenen faydayı sağlamaktan uzaktır. Öünkü hangi yükseklikte olursa olsun yeraltı suyunun sülfat içeriği kalsiyum karbonatlı ürünler için beton ağregası olan kireç taşı kalsiyum karbonattır ve tuğayı oluşturan kil mineralleri için yok edici etki yapmakta olduğu üniversite raporları ile ıspatlanmıştır.Başka bir deyişle harman tuğla ve kalitesiz beton plakalar kısa bir süre sonra yeraltında erimekte ve toz haline gelmektedir . Sonuç olarak bu tür malzemelerden imal ürünlerin yeraltına kılavuz malzeme olarak konulması yanlış bir uygulamadır.

Oysa silisyum dioksit kristallerinden oluşan KILAVUZ TUĞLA ve KILAVUZ PLAKA nın sülfat direnci çok yüksektir. Toprak altında erimediği Üniversite rapoarları ve bağımsız kuruluşlar tarafından test edilmiş ve belgelendirilmiştir.

KILAVUZ TUĞLA ve KILAVUZ PLAKA nın üretilmesinde yüksek teknoloji ürünü bilgisayarlarla kontrol edilen makinalar kullanılmaktadır. İstenildiği anda deney yapmaya ve denetlenmeye uygun bu makinalardan tamamamıyla standart ve CE belgesine haiz TEDAŞ şartnamelerine uygun ürünler üretilmektedir.

KILAVUZ TUĞLA 120 x 10 x 5 ebatında kabloların yeraltına alınması sırasında kablo aralarına kılıçlama konması şartnameler gereği zorounlu olan tuğlanın uadili olarak ve abone kanallarında kulanılmak üzere eşdeğere malzeme olarak TEDAŞ şartnamelerine uygun üretilmektedir.

KILAVUZ PLAKA iste 7 harman tuğlaya eşdeğer 50 x 20 x 5 cm ebatında
eşdeğer malzeme olarak TEDAŞ Sşartnamelerine uyhun olarak üretilmekte ve uygulama işçiliğinden % 600 nakliyeden % 50 tasarruf sağlamaktadır.

Her iki üründe uygulama sahalarına paleli olarak sevk edilir ve direkt olarak kanalların yaına indirilebili. Fire oranı sıfıra yakındır.

1 palet KILAVUZ TUĞLA ( 1250 adet ) uygulama sahasına indirildiğinde kabloların arasına abone kanallarına veya kanallara uygulanır.

1 palet KILAVUZ PLAKA ( 240 adet ) standart 60 mt kanal kapatır. 30 mt ara ile uygulama sahasına kepçe aparatı veya vinçle indirildiğinde işçilik ve nakliye maliyetlerinizden ciddi tasarruf sağlar.

Sonuç olarak kurumlar kılavuz malzemellerden istedikleri verimi alırlar , müteahhit firmalar ise kaliteli ve kazançlı malzeme kullanırlar.

EN ÖNEMLİSİ YER ALTINDA EMSALLERİNDEN DAHA UZUN İŞLEV GÖRÜR VE İSTENEN FAYDAYI SAĞLAR.